Odkąd wprowadzony został system informacji kredytowej, sytuacja na rynku pożyczek i kredytów dla wielu potencjalnych kredytobiorców stała się niezwykle trudna. W większości instytucji finansowych, zajmujących się udzielaniem kredytów, wszelkie złe historie kredytowe, skutecznie zamykają drogę do otrzymania pożyczki.

Powodem tego, że tak wielu z nas znalazło się na czarnej liście BIK jest surowy system oceny, który niestety bardzo szybko piętnuje nas znakiem nierzetelności i braku kredytowego zaufania.

Trudna sytuacja ekonomiczna polskiego społeczeństwa, niejako automatycznie wpycha ludzi w przejściowe stany zadłużenia, które jednak, bardzo często po jakimś czasie zostaje spłacone. Jednak wszystkie te potknięcia są rejestrowane, a sama spłata problematycznego zadłużenia, nie zawsze stanowi dla banków i innych instytucji pożyczkowych zadowalającą gwarancję. Nawet kiedy nasza sytuacja finansowa ulegnie diametralnej poprawie, to zła historia kredytowa może skutecznie uniemożliwić otrzymanie kredytu. Czy istnieje możliwość wymazania tych problematycznych danych? Najpierw trzeba zrozumieć jak w ogóle działa BIK

Machina informacyjna dostępna dla wybranych

Biuro informacji kredytowej w odniesieniu do gromadzonych danych osobowych kredytobiorców, kieruje się prawem bankowym. Dane zawarte w BIK-u są potwierdzeniem wiarygodności klienta. Gromadzi się zarówno dane o prawidłowo spłaconych kredytach, jak i tych z którą spłatą mieliśmy problemy, a szczególnie takich które są jeszcze nie spłacone. Wszelkie problemy ze spłatą poprzednich kredytów, obniżają nasza wiarygodność jako kredytobiorcy – czyli zdolność kredytową, co często automatycznie skreśla nasze szanse na uzyskanie kredytu. Dane do BIK mogą zgłaszać tylko banki i SKOKi. Nikt inny nie ma tego przywileju.

Kiedy bierzemy kredyt, dane są przekazywane automatycznie. Po terminowej spłacie kredytu powinny być usunięte. Chyba, że zgodzimy się na przechowywanie naszych danych po spłacie kredytów – wtedy figurują one tam 5 lat. Informacje w BIK, są przetrzymywane maksymalnie do 12 lat licząc od wygaśnięcia zobowiązania – ponoć w celach statystycznych. Czyli po 12 latach, jeśli już wszystko pospłacamy (czy to w terminie czy nie – licząc 12 lat od uregulowania płatności), dane zostaną usunięte. A co w przypadku gdy chcemy wziąć kredyt wcześniej, a mieliśmy problemy ze spłatą wcześniejszych.

Kredytowa tabula rasa

Jak już wiemy banki i SKOKi są jedynymi instytucjami które mogą przekazywać dane do BIK. I tylko one mogą wnioskować o ich usunięcie. Jeśli chcemy wyczyścić swoje dane w biurze informacji kredytowej musimy napisać pismo do instytucji w której braliśmy kredyt – jeśli było ich kilka to do wszystkich oddzielnie – z cofnięciem zgody na przetwarzanie naszych danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego, lub po upłynięciu terminu na który została wydana zgoda. W przypadku kredytu problematycznego, zgoda na usunięcie danych powinna być wydana po 5 latach od jego spłaty. Żeby móc usunąć dane nie możemy mieć żadnych aktualnych zobowiązań kredytowych.

Pamiętajmy, że odwołanie zgody na przetwarzanie naszych danych, jeśli mamy spłacone kredyty, nie zawsze może wyjść nam na dobre. Banki niezbyt przychylnie patrzą na anonimowego klienta i mogą w tej anonimowości doszukiwać się jakiegoś haczyka.

Piętno złej historii kredytowej – czy da się zmazać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *